четвер, 29 березня 2012 р.

Турагентська діяльність і дохід

Підприємець - єдинник третьої групи зі сплатою єдиного податку за ставкою 5% провадить турагентську діяльність. Купує путівку в туроператора й реалізує профспілковій організації дорожче, додаючи суму своєї винагороди. Кошти від профспілкової організації надходять на розрахунковий рахунок підприємця, а потім, за вирахуванням винагороди, перераховуються туроператорові Що є доходом: винагорода чи вся сума від продажу цієї путівки?

Відповідно до п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України (ПК) доходом фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПК. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Згідно з п. 292.4 ст. 292 ПК у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).
Відповідно до ст. 1000 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) договір доручення - це коли одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя.

Статтею 1002 ЦКУ встановле­но, що повірений має право на пла­ту за виконання свого обов'язку за договором доручення, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо в договорі доручення не визначено розміру плати повіреному або порядок її виплати, вона виплачується після виконання доручення відповідно до звичайних цін на такі послуги.

Статтею 295 Господарського ко­дексу України (далі - ПСУ) встановлено, що комфційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, яка полягає в наданні комерційним агентом послуг суб'єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб'єкта, якого він представляє. Комерційним агентом може бути суб'єкт господарювання (громадянин або юридична особа), який за повноваженням, основаним на агентському договорі, здійснює комерційне посередництво.

Не є комерційними агентами підприємці, які діють хоча й у чу­жих інтересах, але від власного імені.

Агентський договір повинен визначити сферу, характер і поря­док виконання комерційним аген­том посередницьких послуг, права та обов'язки сторін, умови і розмір винагороди комерційному агентові, строк дії договору, санкції у разі порушення сторонами умов договору, інші необхідні умови, визначені сторонами (ст. 297 ПСУ).

Датою отримання доходу є да­та надходження коштів на поточ­ний рахунок (у касу) платника єди­ного податку (ст. 296 ПК).

Відповідно до п. 4 та 5 наказу Мінфіну України від 15.12.11 р. № 1637 "Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів та витрат та порядок їх ведення" в книзі відображається фактично отримана сума доходу, що надійшла на поточний рахунок платника податку та/або отримана готівкою, сума заборгованості, за якою минув термін позовної давності, фактично безоплатно отримані товари (роботи, послуги) від прова­дження діяльності із сумарним під­сумком за місяць, квартал, рік.
Договір комісії визначено ст. 1011 ЦКУ, відповідно до якого одна сторона (комісіонер) зобов'я­зується за дорученням другої сто­рони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.

Отже, доходом фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку є розмір отриманої ви­нагороди виключно під час здій­снення послуг за договорами до­ручення, транспортного експеди­рування або за агентськими дого­ворами.

Олена ОНИЩЕНКО,
заст. голови ДПС України в м. Києві

Немає коментарів:

Дописати коментар